Kasa fiskalna w sklepie internetowym

Decydując się na rozpoczęcie swojej przygody z prowadzeniem sklepu internetowego, należy sprawdzić, czy w związku z tym przedsiębiorca nie będzie musiał przypadkiem zakupić kasy fiskalnej, ponieważ niektóre rodzaje sprzedaży wymagają podjęcia takiego kroku i nie ma w tym przypadku znaczenia fakt, czy dany przedsiębiorca jest płatnikiem VAT, czy też nie.

Kto nie musi ewidencjować sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej?

Posiadanie kasy fiskalnej nie jest wymagane u przedsiębiorców, którzy dokonują sprzedaży wyłącznie na rzecz firm, a także instytucji, które prowadzą działalność gospodarczą (takim podmiotom wystawia się fakturę), osiągają obrót ze sprzedaży osobom fizycznym oraz rolnikom ryczałtowym mniejszy niż 20 tys. zł na rok lub prowadzą sprzedaż wysyłkową i zapłatę otrzymują wyłącznie w formie bezgotówkowej.

Przedsiębiorcy, którzy muszą posiadać kasę fiskalną

Pomimo tego, co zostało napisane powyżej, istnieje niestety grupa przedsiębiorców, którzy już od pierwszego dnia prowadzenia działalności muszą posiadać kasę fiskalną. Jeśli chodzi o sklepy internetowe, to obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej dotyczy głównie dostawy zarówno zapisanych, jak i niezapisanych nośników danych, dostawy zarówno części, jak i akcesoriów do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli), dostawy biżuterii, dostawy sprzętu telewizyjnego, radiowego oraz telekomunikacyjnego (oprócz anten, części do aparatów, lamp elektronowych), wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych (powyżej 1,2%), dostawy wód toaletowych i perfum, a także sprzętu fotograficznego.

Paragon czy faktura, jak to wygląda w sklepie internetowym?

Jeśli dany sklep nie posiada kasy fiskalnej, to prowadząc sprzedaż dla osób fizycznych, możliwe jest wystawienie faktury lub też dowodu sprzedaży. W przypadku posiadania kasy fiskalnej sprzedawca powinien wystawić paragon. W sytuacji, gdy klient poprosi jednak o fakturę, przedsiębiorca ma obowiązek jej wystawienia, ale tylko i wyłącznie w terminie do 3 miesięcy od daty sprzedaży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here