Kim jest lean lider? Czym się zajmuje?

0
154

W środowisku Lean leader odgrywa kluczową rolę. To on kształtuje zespół, wprowadza nowych pracowników, a także jest głównym pomysłodawcą rozwiązań, które mają usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa na każdym etapie jego funkcjonowania.

Lider zespołu Lean – oczekiwania i obowiązki

Lider – niezależnie od sposobu zarządzania przedsiębiorstwem – to osoba, która musi umieć zarządzać powierzonym zespołem, a także aktywnie działać na polu jego rozwoju. W środowisku Lean widać to w szczególny sposób. Zgodnie z jego założeniami odpowiednio zarządzany zespół to podstawowa komórka zdrowo funkcjonującego przedsiębiorstwa. Najważniejsze umiejętności Lean Lidera to:

  • umiejętność komunikacji z pracownikami wchodzącymi w skład jego zespołu,
  • zdolność do rozwiązywania konfliktów,
  • umiejętność stymulowania rozwoju własnego i podległych pracowników,
  • kreatywność i dostrzeganie rozwiązań na każdym polu.

Na czym polega praca z zespołem w środowisku Lean?

Podstawowym zadaniem, z jakim na co dzień musi mierzyć się Lean Leader, jest udoskonalanie procesów w obrębie swojej komórki. Nie ważne, czym się ona zajmuje, ani też, do jakich zadań jest przeznaczona. Ważne, aby realizowała ona swoje zadania możliwie najefektywniej. Co ważne, nie muszą one wiązać się wyłącznie z realizacją usług lub produkcją wyrobów końcowych. Liderowanie do działań Lean obowiązuje również w tych działach firmy, które wykonują zadania w innych obszarach, takich jak księgowość lub kadry. Osoba będąca leaderem musi dokładać wszelkich starań, aby jej działania były realizowane:

  • sprawnie,
  • szybko,
  • bez generowania zbędnych kosztów,
  • z myślą o dobru wspólnym (firmie),
  • zgodnie z perspektywą klienta lub innych, współpracujących działów.

Jak szkolić kreatywnych Lean Liderów?

Rosnąca popularność działań z zakresu środowiska Lean sprawia, że coraz więcej przedsiębiorstw chce mieć w swoich szeregach specjalistów z tej branży. Dlatego organizuje się cykliczne szkolenie na Lean Leadera, w ramach którego symuluje się “życiowe” sytuacje, z którymi większość osób będzie miała do czynienia. W trakcie szkoleń – które profesjonalnie realizuje firma lmcg.com.pl – przyszli leaderzy zapoznają się z nowoczesnymi technikami przewodzenia zespołowi, a także dowiedzą się, jak efektywniej zarządzać pracą w swoich komórkach i obszarach działania. Mając tą wiedzę, można przystąpić do realnych działań w zakresie poprawy kondycji przedsiębiorstwa.

Reasumując, Leader w środowisku Lean to osoba kreatywna, która budzi szacunek, ale też potrafi słuchać innych i wypracowywać wspólne rozwiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here