Czym jest i po co się używa e papier?

E papier używany jest w domach, firmach, sklepach, szpitalach i nawet na dworcach PKP. Wyświetlacze produkowane w technologii elektronicznego papieru dostępne są już od wielu lat, ale to właśnie teraz zyskują na popularności. Oferują wiele możliwości technologicznych.

Jak działa e papier?

E papier jest odpowiednikiem tradycyjnego papieru. Można umieścić na nim dowolne treści – nie tylko litery, ale też wzory i obrazy. Wyświetlacze EPD są energooszczędne, o czym świadczy pobieranie prądu tylko podczas zmieniania wyświetlanej treści. Dalsze zużywanie energii nie jest konieczne, gdyż wyświetlacze te nie posiadają podświetlenia. Jedyne co jest potrzebne, to dostęp do zewnętrznego źródła światła, aby wyświetlane treści były czytelne.

W przypadku ekranów typu EPD nie jest wymagana stała polaryzacja. Stan pikseli pozostaje niezmieniony. Na skutek spolaryzowania spodu bezbarwnych elementów, które składają się na piksele, zawarte w nich barwniki przesuwają się w górę lub dół. To z kolei manifestuje się zmianą koloru piksela.

Czas na poznanie specyfikacji e papieru

Wyświetlacze typu EPD są dobrze czytelne i nie przyczyniają się męczliwości oczu. To samo ma miejsce podczas czytania tradycyjnej książki. Są świetną opcją podczas dużego nasłonecznienia, czego nie można powiedzieć o wyświetlaczach smartfonów. Ponadto na e papier można patrzeć z dowolnego kąta.

Jeśli wyświetlacz typu EPD zostanie wyposażony w specjalne kontrolery, to możliwe będzie tworzenie dowolnych etykiet, z treściami do natychmiastowej i zdalnej modyfikacji. Żywotność takiego e papieru wynosi wiele lat i wszystko to na jednym zasilaniu bakteryjnym. Koszt zakupu takich wyświetlaczy EPD zwraca się wobec tego bardzo szybko. Nie trzeba ręcznie zmieniać etykiet ani ponosić kosztów eksploatacyjnych.

Zastosowanie e papieru

Najpopularniejsze zastosowanie e papieru to produkcja czytników e-booków oraz niedużych etykiet z cenami. Sklepy z dużą ilością asortymentu bardzo chętnie wykorzystują możliwości e papieru do szybkiej zmiany cen produktów, wdrożenia promocji i wprowadzenia obniżek cenowych. Elektroniczny papier można spotkać też w szpitalach – zastępuje tradycyjną kartę pacjenta. Może posłużyć jako identyfikator, plakietka, ekran czy tabliczka informacyjna.

W otwartych przestrzeniach e papier również cieszy się dużą popularnością. Wykorzystywany jest w formie tablic informacyjnych, do wyświetlania godzin odjazdów i przyjazdów autobusów. Po e papier sięga się także w celu wyświetlenia reklamy. Świetnie sprawdza się podczas pracy w bardzo jasnym otoczeniu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here