Wyposażenie magazynu – jak się za to zabrać?

Odpowiednie wyposażenie magazynu to nie lada wyzwanie. W zależności od rodzaju magazynu i specyfiki przechowywanych w nim towarów, do pełnego wyposażenia możemy potrzebować zgoła odmiennych zestawów mebli i urządzeń. Inaczej wyposażymy magazyn materiałów budowlanych, inaczej chemikaliów lub produktów spożywczych, a jeszcze odmiennie magazyn medyczny lub farmaceutyczny. Przystępując do wyposażenia, należy rozpocząć od określenia, jakich specjalnych warunków wymagać będą przechowywane towary oraz w jaki sposób można te warunki  zagwarantować. Najczęściej korzystamy w tym celu z pomocy sklepów specjalizujących się w wyposażaniu magazynów.

Wyposażony magazyn – czyli jaki?

Magazyn to ważny element na drodze każdej trasy transportowej. Zazwyczaj, zaczyna się ona i/lub kończy właśnie w magazynie. Od sposobu zorganizowania warunków pracy w magazynie zależy czas trwania i bezpieczeństwo załadunku i rozładunku.

Chcąc zapewnić odpowiednią sprawność działań manipulacyjnych, należy wyposażyć magazyn w zestaw odpowiednich urządzeń i mebli. Wśród najczęściej stosowanych wymienić należy: wózki transportowe oraz paletowe, palety drewniane i plastikowe, szafki, podnośniki, odboje przemysłowe i różne formy oznakowania ścieżek transportowych. Szczególne miejsce wśród nich zajmują regały, będące – w wielu przypadkach – głównym elementem wyposażenia.

Regały przemysłowe – najczęściej kupowane rodzaje

Rodzaj regału, w który warto się zaopatrzyć, zależy przede wszystkim od gabarytów towarów, które będziemy przechowywać oraz ilości miejsca, którym dysponujemy.

Znajdziemy zarówno regały zautomatyzowane w zaawansowanych stopniu – wyposażone w specjalne układnice oraz mechanizmy przemieszczające – jak i bardziej tradycyjne – statyczne, obsługiwane za pomocą pracy rąk. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na ilość półek danego regału, potencjalną gęstość składowanych na nim obiektów oraz sposób ich pobierania z półki.

W wielu sytuacjach szczególnie pomocnym rozwiązaniem jest wybór takiego regału, który zwiększy nasze możliwości magazynowe. Dotyczy to szczególnie magazynów, których menedżerowie poszukują możliwości zwiększenia obecnej powierzchni przechowywania. W takich wypadkach szczególnie chętnie sięga się po regały karuzelowe, windowe lub inne specjalistyczne rodzaje. Zastosowane w nich mechanizmy pozwalają na przechowywanie dodatkowych towarów, wykorzystując taką samą ilość powierzchni, co w przypadku regałów statycznych.

Po wyborze trzeba jeszcze ustalić, czy przechowywane na nich towary wymagają dodatkowych zabezpieczeń, czy nie. Często wymogi bezpieczeństwa wskazują, że dane produkty powinniśmy przechowywać w dodatkowym opakowaniu, izolującym dany produkt od wpływu warunków zewnętrznych. Wówczas, warto zaopatrzyć się w pojemniki do regału, które będą stanowiły dodatkowe zabezpieczenie na czas przechowywania.

Jeśli przechowywane towary to substancje płynne o szkodliwym działaniu, wówczas możemy stanąć przed koniecznością zakupu regału wykonanego z odpowiedniego materiału. Dzięki temu, w przypadku rozszczelnienia się opakowania lub jego uszkodzenia, regał nie ulegnie zniszczeniu, a materiał, z którego został wykonany, nie wejdzie w reakcje chemiczne z przechowywanym środkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here