pewność siebie
Fot. Pexels.com

Osoby które określilibyśmy jako mające pewność siebie cechują się wysoką samooceną oraz poczuciem własnej wartości. Czują się one dobrze we własnej skórze i nie wątpią we własne możliwości. Jak zyskać takie cechy?

Przeczytaj też: https://www.dolcan.pl/pewnosc-siebie-czym-jest-i-jaka-pelni-role-w-rozwoju-osobistym/ 

Pewność siebie – co to takiego?

Cecha ta oznacza wiarę w podejmowane przez siebie decyzję, czucie się dobrze we własnej skórze oraz bycie świadomym własnej wartości. Ludzie pewni siebie żyją w zgodzie ze sobą i uważają, że są wartościowymi osobami.

Nie musi to jednak oznaczać samouwielbienia, z którym idą w parze: wywyższanie się, arogancja i brak szacunku do innych. Osoby posiadające prawdziwą wiarę we własne możliwości nie muszą na każdym kroku udowadniać swojej wyższości.

Jak stać się pewnym siebie?

Wiara w siebie nie jest cechą wrodzoną. Jest czymś co człowiek może zyskać lub stracić w konsekwencji podejmowanych przez siebie życiowych decyzji lub sytuacji w jakich się znalazł.

Najlepszym sposobem pracy nad sobą jest zachowywanie się jak osoba, którą chcemy się stać. W ten sposób możemy skłonić nasze otoczenie (oraz nas samych) do postrzegania nas jako jednej z osób, które nie muszą przejmować się brakiem pewności siebie.

Bardzo ważne jest również znalezienie w sobie odpowiednich pokładów zdrowego egoizmu. Traktowania siebie jako osoby zasługującej na bycie szanowaną i podziwianą przez innych ludzi oraz dostrzeżenie swoich dobrych stron.

Należy również pamiętać, że osoby cechujące się brakiem wiary we własne możliwości niejednokrotnie idealizują innych ludzi, przypisując im cechy i utwierdzając się w przekonaniu, że jest pomiędzy nimi ogromna przepaść. Wynika to jednak wyłącznie z faktu, że sami są świadomi własnych wad na których się koncentrują, zapominając przy tym, że inni ludzie również je posiadają.

Podsumowując, pewność siebie jest cechą charakteru kształtującą się w wyniku postępowania przez człowieka w określony sposób. Może ona zostać nabyta poprzez wychodzenie z własnej strefy komfortu oraz zdanie sobie sprawy, że każdy człowiek posiada wady – nawet ten, który wydaje się być najbardziej przebojowy.

Zobacz też: https://www.leaderservice.pl/samoocena-co-to-takiego-i-jak-ja-poprawic/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here