Jak działają wiązarki ramowe

Wiązanie paczek wymaga cierpliwości, dokładności i… czasu. Konieczność ich ręcznego wiązania jest w przypadku wielu podmiotów prawdziwym, wąskim gardłem, które skutecznie utrudnia płynność wysyłki. Wiązarka ramowa to urządzenie, które zostało zaprojektowane z myślą o (przynajmniej częściowej) automatyzacji tego procesu. Jak działają te urządzenia i w jakich trybach mogą pracować?

Czym jest wiązarka?

Zasada działania tego urządzenia jest dość prosta. Wiązarki ramowe składają się z ramy, podstawy roboczej i urządzenia nawijającego. Znajdujący się na podstawie pakunek jest owijany za pomocą umieszczonej w urządzeniu taśmy. Sposób realizacji tego procesu zależy m.in. od tego, z jakim wariantem wiązarki operator ma do czynienia. O efektywności tego urządzenia świadczy fakt, że niektóre z nich są w stanie jednorazowo owinąć przedmiot w czasie krótszym niż 2 sekundy!

Dwa typy wiązarek, dwie metody pracy

Sposób pracy wiązarki zależy w głównej mierze od jej rodzaju. Najprostsze wiązarki ręczne pracują — jak sama nazwa wskazuje — pod bezpośrednią kontrolą pracownika. To on wkłada paczkę pomiędzy ramę a platformę roboczą i wciska przycisk, który aktywuje maszynę. Niektóre z urządzeń wyposażone są w szereg funkcji specjalnych, które ułatwiają i przyspieszają pracę. Są to m.in.:

  • tryb konserwacji, dzięki któremu operator uzyskuje dostęp do żywotnych części maszyny i może je smarować zgodnie z instrukcją obsługi,
  • czujnik taśmy, który informuje operatora o tym, że taśma właśnie się kończy i pora ją wymienić.

Automatyczne wiązarki ramowe do paczek realizują wszystkie te procesy w sposób maksymalnie zautomatyzowany. Oznacza to, że opakowanie przeznaczone do wiązania jest podawane samoistnie. Jest to możliwe dzięki integracji urządzenia z podajnikiem, a także (opcjonalnym) pasom transmisyjnym, których zadaniem jest przetransportowanie paczki pod ramą i przekazanie jej dalej.

Najważniejsze zalety wiązarek ramowych

  • Duża wydajność. Niewielka paczka może zostać związana już po kilkunastu sekundach, co znacznie skraca czas pracy i zwiększa częstotliwość wysyłki.
  • Prosta obsługa. Wiązarki ramowe do paczek obsługuje się za pomocą zaledwie kilku przycisków.
  • Uniwersalność. Wiązarki mogą pracować z różnymi rodzajami taśm. Warto jednak wcześniej zapoznać się z instrukcją obsługi, która dokładnie opisuje zakres taśm, które mogą być użyte w wiązarce.

Szybka i niezawodna wiązarka do paczek to rozwiązanie, które w toku pracy magazynowej jest niezastąpione. Kluczowe w doborze właściwej maszyny jest to, by spełniała ona wszystkie oczekiwania finalnego użytkownika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here