Jak zostać technikiem farmacji

Farmaceuci to bardzo poszukiwany na rynku pracy zawód. Nic dziwnego – otwiera się coraz większa liczba aptek, przez co potrzebny jest odpowiedni personel do ich obsługi. Dowiedz się, na czym polega zawód technika farmaceuty oraz jak nim zostać. Pomoże Ci w tym ten artykuł!

Na czym polega praca technika farmacji?

W aptece mogą pracować osoby, które posiadają jeden z dwóch tytułów – farmaceuty lub technika farmacji. Farmaceuta to oczywiście osoba, która ukończyła studia wyższe i posiada tytuł magistra w tej dziedzinie. Natomiast technik farmacji nie musiał kończyć studiów – wystarczy, że może pochwalić się dyplomem ukończenia szkoły policealnej. Czym różnią się obowiązki tych dwóch osób? Otóż technik farmacji nie może samodzielnie prowadzić apteki – zawsze musi znajdować się pod kontrolą farmaceuty. Co więcej, osoba posiadająca tytuł technika farmacji nie może pracować w aptekach znajdujących się w szpitalu lub przychodni. Czym więc będzie się zajmował technik farmacji? Wszystkimi zadaniami, które mają na celu pomoc farmaceucie w pracy, dlatego osoba taka może obsługiwać klientów, jak również pomagać przy tworzeniu leków recepturowych.

Jak zostać technikiem farmacji?

Jeśli interesuje nas prac w aptece, a nie chcemy kończyć wieloletnich studiów, możemy wybrać inną drogę, aby posiąść tytuł, jakim jest technik farmaceuta. Szkoła, którą należy w tym wypadku ukończyć to szkoła policealna na technika farmacji (np. w https://elpax.pl/szkola-policealna/technik-farmaceutyczny-2/). Nauka w takiej placówce trwa zazwyczaj 2,5 roku, czyli 5 semestrów. Nie musimy martwić się o koszty, takie szkolenia, gdyż zazwyczaj szkoła policealna na technika farmacji jest darmowa. Co więcej, uczestnicząc w zajęciach, mamy później możliwość odbycia wielu godzin praktyk zawodowych, dzięki którym zdobędziemy niezwykle cenne umiejętności przydatne w przyszłej pracy.

Dlaczego warto zostać technikiem farmacji?

Jeśli zawsze marzyła nam się praca w aptece, ale nie chcemy iść na studia farmaceutyczne, świetną opcją będzie wybór szkoły policealnej. Bez wątpienia podczas zajęć nabędziemy wiele przydatnych umiejętności, dzięki czemu świetnie sprawdzimy się w aptece. Co więcej, zawód farmaceuty oraz technika farmacji jest szczególnie poszukiwany, gdyż coraz więcej osób potrzebuje dla siebie leków, ze względu na starzejące się społeczeństwo. Oznacza to, że liczba aptek stale będzie wzrastać, a wraz z nią zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel. Można wstąpić w jego szeregi m.in. kończąc odpowiednią szkołę policealną i posiadając odpowiednie doświadczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here