Jaką drogę edukacji wybrać

Wybór ścieżki edukacyjnej to zadanie, przed którym stajemy w życiu co najmniej jeden raz. Choć obecnie mamy bardzo wiele możliwości, to jednak wciąż musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę chcemy robić w życiu i w jaki sposób chcemy się realizować. Jak wybrać odpowiednią dla siebie drogę edukacji?

Studia czy szkoła policealna?

Kończąc szkołę średnią, możemy podjąć zatrudnienie, jednak większość osób decyduje się dalej zdobywać wiedzę i umiejętności. Do wyboru mamy podjęcie nauki na uczelni wyższej bądź w szkole policealnej. Jeszcze do niedawno uważano, że to właśnie studia są swoistą przepustką do kariery. Dziś jednak wiadomo, że niekoniecznie ta ścieżka będzie najlepsza dla każdego. Studia dają wiedzę teoretyczną, natomiast szkoła policealna śląsk- umiejętności praktyczne. Oczywiście, w niektórych zawodach ukończenie studiów jest obligatoryjne, jednak możemy także zdecydować się na profesje, w których wystarczy odbyć krótki kurs, uzyskując niezbędne uprawnienia. Szkoła policealna Śląsk to doskonały wybór dla osób, które chciałyby w jak najkrótszym czasie rozpocząć pracę zawodową, lecz wcześniej muszą zdobyć odpowiednie kompetencje.

Jaki kierunek wybrać dla siebie?

Wiele wątpliwości wśród absolwentów szkół średnich budzi kwestia wyboru odpowiedniego kierunku kształcenia. Należy przede wszystkim zastanowić się:

  • jacy specjaliści poszukiwani są w naszej okolicy,
  • jakie są warunki płacowe w danym zawodzie,
  • czy posiadamy odpowiednie predyspozycje, aby wykonywać konkretną pracę,
  • czy jesteśmy gotowi cały czas zdobywać nowe umiejętności, czy chcemy jednorazowo przygotować się do pracy?

Obecnie szkoły policealne oferują uczniom kierunki, po których stosunkowo łatwo znaleźć zatrudnienie, czego niestety nie można powiedzieć o uczelniach wyższych. Niemniej jednak musimy mieć świadomość, że nie każdy odnajdzie się na przykład w zawodzie opiekuna medycznego, natomiast aby wykonywać zawód florysty potrzeba nie tylko pasji, ale i talentu.

Przemyślana i mądra decyzja

Jak podjąć właściwą decyzję, odnośnie dalszej drogi kształcenia? Przede wszystkim należy zapoznać się ze specyfiką konkretnego kierunku. Czasami jego nazwa niewiele nam mówi, ale już perspektywy zatrudnienia czy program nauczania okazują się bardziej pomocne w podjęciu decyzji. Pamiętajmy, że bardzo ważne jest również nasze zaangażowanie. Zastanówmy się, co chcielibyśmy robić w życiu i co tak naprawdę sprawia nam przyjemność. Praca nie może być wyłącznie sposobem na zarobek, gdyż w przeciwnym razie szybko poczujemy wypalenie zawodowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here