Klient wysokiego ryzyka

Przed udzieleniem jakiegokolwiek kredytu każdy bank dokonuje analizy swojego klienta. Warto wiedzieć, że udzielanie pieniędzy, a w szczególności dużych kwot wiąże się z pewnym ryzykiem. Udzielenie pozytywnej decyzji kredytowej osobie, która ma złą zdolność i historię kredytową, mogłoby się skończyć problemami w spłacie zobowiązania, a nawet całkowitym zaprzestaniem spłaty rat przez kredytobiorcę. Oczywiście żadna instytucja finansowa nie chce dopuścić do takiej sytuacji dlatego dokładnie „sprawdza” swoich klientów przed udzieleniem im pieniędzy.

Banki wiedzą, że każda inwestycja wiąże się z pewnym ryzykiem i są w stanie zaakceptować niektóre z nich. Jednak osoby, którym pożyczenie pieniędzy wiązałoby się najprawdopodobniej z problemami w płynności finansowej banku, są nazywani klientami wysokiego ryzyka i mogą mieć problem z otrzymaniem kredytu. Zobacz, kim dokładnie jest klient wysokiego ryzyka i na jakiej podstawie bank dokonuje oceny swoich klientów.

Kim jest klient wysokiego ryzyka?

W ciągu kilkudziesięciu lat profil klienta wysokiego ryzyka uległ zmianie. Jeszcze do niedawna takimi klientami były szczególnie osoby w wieku produkcyjnym, czyli 30sto i 40sto latkowie. W ostatnich latach się to jednak zmieniło i obecnie za takich klientów częściej uważa się osoby młodsze – takie, które nie ukończyły 25 roku życia. To, kim jest klient wysokiego ryzyka, zależy w dużej mierze od statystyk i ciężko jest jednoznacznie opisać sylwetkę takiej osoby. Dane statystyczne cały czas ulegają zmianie, dlatego można spodziewać się, że za jakiś czas klientem wysokiego ryzyka nie będą już nazywani młodzi dorośli.

Niezależnie od tego, w jakim wieku jest klient banku, można wymienić dwie kluczowe cechy, które mają klienci podwyższonego ryzyka. Po pierwsze takie osoby mają negatywną historię kredytową w BIK. W przeszłości zdarzało im się dopuszczać do opóźnień w spłatach rat lub w ogóle nie spłacały swoich zobowiązań bankowych. Po drugie klienci wysokiego ryzyka często znajdują się na liście dłużników np. z powodu niezapłaconych rachunków za prąd czy abonament. Podsumowując klient wysokiego ryzyka to osoba, która nie podchodzi zbyt poważnie do spłaty swoich długów i bagatelizuje konieczność regularnej spłaty rat kredytów.

Czy klient wysokiego ryzyka może otrzymać kredyt lub pożyczkę?

Jeśli bank uzna, że dana osoba jest klientem wysokiego ryzyka, to najpewniej odmówi on udzielenia kredytu. Nic w tym dziwnego – ryzyko nieudanej inwestycji jest w takim wypadku zbyt duże i udzielenie kredytu takiej osobie może skończyć się problemami. Jak to jednak wygląda w przypadku pożyczek https://habza.com.pl/kredyty-gotowkowe/ ? Cóż, firmy pożyczkowe są bardzo znane z tego, że nie mają zbyt dużych wymagań co do swoich klientów. Bardzo często udzielają one pieniędzy osobom ze złą historią kredytową, a nawet tym, które wpisane są na listę dłużników.

Trzeba jednak wiedzieć, że nie w każdej pozabankowej instytucji finansowej klient wysokiego ryzyka ma szansę na pożyczkę. Szanse są większe niż na otrzymanie kredytu bankowego, jednak coraz więcej pożyczkodawców baczniej dobiera swoich klientów. Wiele zależy w takiej sytuacji od dochodów, wpisów w BIK oraz poziomu zadłużenia klienta. Jeśli masz problem z otrzymaniem kredytu bankowego lub pożyczki gotówkowej, to powinieneś skontaktować się ze specjalistami Habza Finanse – pomogą Ci oni otrzymać niezbędną gotówkę i poprawić zdolność kredytową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here