Malowanie czarnej stali

Czarna stal jest surowcem powszechnie wykorzystywanym do produkcji wszystkich elementów, które mają cechować się jak najwyższą wytrzymałością. Z czego się ją wytwarza, jakim czynnikom środowiskowym może ona ulegać i w jaki sposób ją przed nimi zabezpieczyć? Jak odbywa się malowanie czarnej stali?

Czym jest czarna stal i jakie ma zastosowanie?

Jest to stop żelaza z węglem w odpowiednich proporcjach. Cechuje ją bardzo wysoka odporność na czynniki atmosferyczne oraz wytrzymałość – na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, termiczne, czy działanie niektórych substancji chemicznych. Z czarnej stali produkuje się zatem na przykład konstrukcje hal stalowych, balustrady, ogrodzenia, części maszyn rolniczych, rury hydrauliczne, blachy stalowe do pokryć dachowych i wiele innych elementów. Jest to przy tym produkt ekologiczny – może zostać w pełni poddany recyklingowi.

Czy jest coś, co może zaszkodzić czarnej stali?

Choć bardzo wytrzymała, stal czarna nie jest absolutnie niezniszczalna. Zaszkodzić jej może przede wszystkim wilgoć, która jest głównym czynnikiem powstawania korozji. Rdza powstająca w wyniku utleniania cząstek metalu na powierzchni sprawia, że stal kruszeje i naraża konstrukcję na zniszczenie się. Dlatego właśnie stosuje się powszechnie malowanie czarnej stali specjalnymi preparatami.

Jak maluje się czarną stal?

Bardzo ważnym elementem zabezpieczenia jakichkolwiek elementów stalowych jest ich pomalowanie z zewnątrz – bardzo dokładnie, odpowiednio grubą warstwą. Malowanie czarnej stali odbywa się w specjalnych lakierniach. Zanim nałoży się proszkowy preparat, stal musi zostać dokładnie oczyszczona i odtłuszczona, aby mógł on bardzo dokładnie i ściśle przywrzeć do jej powierzchni. Lakierowanie proszkowe to najłatwiejszy i najbardziej skuteczny sposób na malowanie czarnej stali. W tym celu element wkładany jest do specjalnego pieca, który rozpuszcza proszek pod wpływem wysokiej temperatury i wykonuje polimeryzację, nakładając go na wszystkie powierzchnie. Bardzo dużą zaletą takiego procesu malowania jest fakt, że na powierzchni nie powstają wówczas zacieki ani ominięte miejsca. Można w ten sposób uzyskać konkretny kolor elementu – dzięki temu producenci bram wjazdowych, balustrad i innych wyrobów metalowych są w stanie rozszerzyć swój asortyment o produkty w odpowiednim kolorze, pozwalającym na jak najlepsze dopasowanie ich do otoczenia i projektu inwestora. Usługę malowania proszkowego najlepiej zlecić specjalistycznej firmie, która posiada do tego celu odpowiednie piece, chemikalia i narzędzia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here