Jak skonstruowane są silosy na cement

Silosy na cement odgrywają bardzo istotną rolę w zaopatrzeniu linii produkcyjnych w ten ważny surowiec. Duża pojemność silosu pozwala ustabilizować proces produkcji i ułatwia zarządzanie dostawami. Z czego on się składa i jak jest skonstruowany?

Elementy silosu cementowego

Silos jest konstrukcją spawaną, dzięki czemu zachowuje swą stabilność nawet w przypadku oddziaływania bardzo silnych przeciążeń. Zasadniczo składa się on z płaszcza, leja zsypowego i zadaszenia. Całość osadzona jest na specjalnej konstrukcji wsporczej. Składa się ona z kilku słupów, które mają postać kształtowników lub rur. Często łączy się je ze sobą poprzecznie, aby uzyskać jeszcze większą stabilność. Podmiot zamawiający montaż silosu powinien przygotować grunt pod jego montaż. Budowa maszyn na zamówienie (silosów i instalacji transportowych) uwzględnia też wylanie ławy fundamentowej, w której zostaną osadzone stopy konstrukcji wspornej silosu. W tym celu często korzysta się z mocujących śrub kotwiących.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Należy pamiętać, że silosy na cement konstruowane są według ściśle określonych zasad bezpieczeństwa. Oprócz takich czynników jak usadowienie w gruncie lub rozkład obciążenia, konstrukcje są też zabezpieczane przed działaniem czynników pogodowych. Na ogół do ich budowy wykorzystuje się stal węglową, która jest zabezpieczana antykorozyjnie. W skład silosów wchodzą również takie elementy jak właz inspekcyjny, filtr i klapa bezpieczeństwa. Dzięki nim można kontrolować stan techniczny silosu, a także filtrować cement ze znajdujących się w nim zanieczyszczeń. W górnej części silosu znajdują się też barierki ochronne.

Budowa silosu na cement od A do Z

W górnej części płaszcza znajduje się króciec kołnierzowy, który jest przeznaczony do podłączenia przewodu załadowczego. Połączenie rury załadowczej odbywa się za pomocą szybkozłącza. Silosy na cement posiadają też wbudowaną drabinę stalową z obręczami, dzięki której można wejść na szczyt konstrukcji i stamtąd badać jej stan techniczny całej instalacji. Czasami silosy na cement wyposażane są w dodatkowe rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne. Budowa maszyn na zamówienie obejmuje niekiedy montaż automatycznego systemu wibracji i aeracji, które zapobiegają zbrylaniu się materiału na wewnętrznych ściankach płaszcza.

Konstrukcja silosu, jak i całej współpracującej z nim infrastruktury, jest często optymalizowana pod kątem warunków miejscowych. Dlatego silosy są często montowane na zamówienie, z uwzględnieniem charakteru konkretnego przedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here