Notariat

Musimy wiedzieć o tym, że nie zawsze możemy sobie pozwolić na to, żeby zostać tym kim chcemy. Oczywiście zawsze można marzyć, ale nie oznacza to niestety, że spełnią się nasze wszystkie marzenia. Tak samo jest z możliwością zostania notariuszem. Droga do tego zawodu jest bardzo długa oraz jest bardzo ciężka.

Kancelaria notarialna – co zatem powinniśmy na jej temat wiedzieć?

Na pewno musimy wiedzieć o tym, że posiadanie własnej kancelarii notarialnej jest to bardzo trudna sprawa. Nie dość, że najpierw trzeba ukończyć długie i żmudne studia prawnicze, to jeszcze naszym obowiązkiem jest pójście na aplikację notarialną. Trwa ona trzy i pół roku i po jej ukończeniu nikt nie da nam gwarancji, że posiadanie kancelarii notarialnej będzie oznaczało zarabianie takich pieniędzy, że już o nic nie będziemy musieli się w ogóle martwić. Jest to głupota i błąd, ponieważ wcale tak niestety nie jest. Każdy z nas powinien mierzyć siły na zamiary, a więc najpierw pouczmy się i odłóżmy pewną część gotówki na aplikację notarialną, a później podchodźmy do egzaminu. Oczywiście zazwyczaj na taką aplikację wybiera się ktoś z rodziny prawniczej i ma pieniądze na wszystko, lecz ktoś, kto zaczyna od zera musi zupełnie sam do wszystkiego dojść.

Traktowanie pracowników w kancelariach

Kancelaria notarialna jest to bardzo przyjazne środowisko nie tylko dla klientów, lecz także dla kogoś, kto uczy się tam jak zostać dobrym notariuszem. Notariusze mają wręcz obowiązek zatrudnić aplikanta na umowę o pracę, lecz niestety kończy się to najczęściej tak, że właśnie taki aplikant otrzymuje najniższą stawkę krajową podzieloną na 1/2 albo co gorsza na 1/4 etatu i musi sobie w jakiś sposób radzić z pracą oraz z pieniędzmi. Najczęściej nie ma innego wyjścia i po prostu trzeba sobie dorobić w ten czy inny sposób, ponieważ nie ma możliwości samodzielnego utrzymania się.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat kancelarii notarialnych?

Takie właśnie kancelarie notarialne robią dla nas bardzo dużo dobrego. Ponadto jeżeli chcemy się dostać do kancelarii notarialnej jako klient, najlepiej jest zadzwonić do kancelarii i jeszcze przed spotkaniem dopytać się jakie dokumenty są nam potrzebne i co musimy przygotować do danej czynności notarialnej.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here