Jak optymalizować proces produkcji w przedsiębiorstwie?

Proces produkcji to najczęściej skomplikowany system zależności, a im większy zakład produkcyjny, tym poziom komplikacji zwiększa się. Zachowanie ciągłości procesu wymaga bardzo dużego poziomu skoordynowania działań, co związane jest z koniecznością ich ciągłego monitorowania. Sprawdzają się tu systemy MES.

Optymalizacja procesu produkcji

Optymalizacja procesów produkcyjnych jest jak najbardziej możliwa, aczkolwiek niezbędne są do tego sprawnie działające narzędzia. Przede wszystkim należy wspomnieć, że poziom trudności, jaki przedstawia optymalizacja zależny jest w dużej mierze od złożoności procesu produkcyjnego. To sam dotyczy potencjalnie osiąganych wyników takiego działania.

Im system jest bardziej złożony optymalizacje będzie wymagała zgromadzenia i przeanalizowania znacznie większej ilości danych, a także wdrożenia większej ilości rozwiązań, co znacznie podnosi trudność zadania. Z drugiej jednak strony systemy bardzo proste są na optymalizację mniej podatne. Im większa ilość czynności składa się na proces produkcyjny, tym więcej usprawnień można wprowadzić, a co za tym idzie – tym lepsze efekty daje optymalizacja jako całość. Ważnym elementem procesu optymalizacji jest system mes – Manufacturing Execution System.

Monitorowanie procesu produkcji

Zastosowanie systemu mes pozwala na bieżące monitorowanie procesu produkcji. Zewnętrzne elementy układu zbierają dane ze wszystkich pracujących w zakładzie maszyn. Dane te dotyczą tempa pracy, a także częstotliwości i przyczyn przestojów. Następnie łączone są one w metaanalizę, pokazującą działanie zakładu, jako całości.

Dzięki temu możliwe jest uzyskanie szczegółowych informacji na temat produkcji, jako całości, a także poszczególnych jej etapów. Stwarza to możliwość przeprowadzenia gruntowniejszej analizy – w czym system MES również jest pomocny – a także podjęcia szeroko zakrojonych działań optymalizacyjnych.

Zarządzanie procesem produkcji

Funkcją systemu MES nie jest tylko monitorowanie, ale również zarządzanie procesami produkcji. Do zarządzania niezbędna jest informacja zwrotna, a im proces produkcji bardziej skomplikowany, tym ilość informacji większa. Przetworzenie ich możliwe jest właśnie dzięki systemom zarządzania produkcją.

Tak na przykład w przypadku jakiegokolwiek przestoju można szybko reagować. Personel odpowiedzialny za zarządzanie może również w ten sposób przesuwać siły produkcyjne w miejsca, w których są one w danym momencie potrzebne bez żadnej zwłoki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here