Panele PV

Każda instalacja fotowoltaiczna generuje określoną moc. Panele PV poddane oddziaływaniu światła słonecznego, generują prąd elektryczny o ściśle określonej mocy. W związku z tym, że ma on przebieg stały, potrzebny jest falownik (inwerter), który wygeneruje prąd zmienny o przebiegu zbliżonym do sinusoidalnego. Moc tych układów nie może być taka sama!

Moc, czyli co?

Każdy z paneli fotowoltaicznych generuje moc, której wartość jest z reguły niższa od tej katalogowej. Jeśli w instrukcji jest napisane, że ogniwa mogą wygenerować 8 kW, to znaczy, że w praktyce wytwarzają one prąd o mocy 5 – 7 kW. Różnica jest znaczna i wynika z faktu, że parametry wyjściowe nie są w tym przypadku takie same, jak parametry prądu w trakcie badań laboratoryjnych.

Różnicę widać chociażby na przykładzie temperatury. W warunkach laboratoryjnych temperatura układu nie przekracza 25 stopni (jest ona optymalna). Podczas eksploatacji, może ona wzrosnąć nawet do 45 stopni. Przełoży się to na spadek wydajności o około 20 procent.

Falownik – proste urządzenie o dużej mocy

Jeśli panele PV mają pracować optymalnie, to podłączony do nich falownik musi generować mniejszą moc. Dla podanych powyżej 8 kW, będzie to zatem około 5 – 7 kW mocy samego falownika. Poza tym parametry wyjściowe inwertera są lepsze, gdy pracuje on pod pełnym obciążeniem.

Oczywiście trudno tu cokolwiek uogólniać. Wszystko zależy od przyjętego modelu instalacji, jej ukierunkowania względem Słońca i wreszcie – od jej typu (panele ziemne lub dachowe). Profesjonalny serwis paneli i instalacji PV z pewnością pomoże dobrać optymalny sprzęt.

Co wybrać?

W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem pozostanie wybór falownika o relatywnie niewielkiej mocy, który – dzięki wysokiej sprawności przy dużej mocy – wygeneruje więcej energii, niż pozornie wydajniejszy układ o wyższej mocy. Oczywiście mowa tu wyłącznie o idealnej sytuacji, ale i tak daje ona sporo do myślenia.

Podsumowując, dobór mocy inwertera do mocy paneli PV nie jest zbyt prosty. Najlepiej, jeśli sprzęt ten zostanie dobrany przez wykwalifikowanego serwisanta. Dzięki temu uzysk mocy będzie znacznie wyższy i to nawet o 3 – 5 procent w skali całego roku. Poza tym wyższa moc paneli nie wywoła uszkodzenia falownika.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Fotowoltaika Sp. z o.o..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here