sprzedanie firmy

Jeżeli chcemy wiedzieć w jaki sposób sprzedać firmę jednoosobową, to za chwileczkę znajdziemy na wszystko odpowiedź. Być może zdarzyło się tak, że znalazłeś inwestora chętnego do zakupu twojej firmy. Jest to bardzo dobra nowina. Korzystna sprzedaż działalności czy też spółki jest bardzo dobrą metodą, aby się wzbogacić. Z pewnością jest sposobem, aby zarobić pieniądze oraz solidnie wzmocnić się finansowo. W jaki sposób to zrobić? Odpowiadamy!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/jak-sprzedac-firme-jednoosobowa/

W jaki sposób sprzedać firmę jednoosobową?

Dobrze jest dodać na początek kilka słów wyjaśnienia. Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą, to nie możemy jej sprzedać. Zakaz ten wynika z bardzo prostej zasady. Działalność taka jest zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności gospodarczej oraz jest przypisana do konkretnej osoby. To dlatego w jej nazwie musi figurować imię mać nazwisko założyciela i właśnie przez to odpowiada on za jej zobowiązania. Innymi słowami, nie możemy sprzedać przedsiębiorstwa zarejestrowanego pod nazwą “Jan Kowalski”, osobie która posiada inne nazwisko. 

W jaki sposób sprzedać firmę?

Co w momencie kiedy zdecydowałeś się na zamknięcie swojej działalności gospodarczej i przekazały się komuś innemu? W takiej sytuacji musisz sprzedać zorganizowaną Część firmy. Wchodzą w nią wszystkie elementy, które umożliwiają Ci robienie biznesu.

Taką listę wpisują się między innymi przedmioty takie jak pojazdy, linia produkcyjna, wyposażenie lub elementy niematerialne, czyli na przykład prawa autorskie, licencja czy też wzór użytkowy lub przemysłowy.

Wymagany jest, aby wpisać z nabywcą umowę potwierdzona przez notariusza, A jeśli w grę wchodzą nieruchomości, również zawrzeć akt notarialny.

Jednak musimy pamiętać o tym, że nabywca nie stanie się automatycznie z właścicielem zawartych przez ciebie umów handlowych. W takim wypadku musisz dokonać secesji. Jeżeli nabywcy zależy bardzo na firmie, pod Twoją nazwą, to może ją zarejestrować wtedy. Kłopot pojawi się jednak w momencie kiedy działał ś tylko pod nazwiskiem lub na twojej osobie opierały się renoma, a także siła przedsiębiorstwa. Jest to bardzo kluczowy element, który należy uwzględnić przy wyborze nazwy firmy.

W jaki sposób sprzedać firmę? 

Cesja, jest to przeniesienie praw i obowiązków wynikających z danej umowy z ciebie na potencjalnego nabywcę. Takie przeniesienie dotyczy również wszystkich umów związanych z twoją działalnością gospodarczą. Zaliczać tutaj się będą między innymi ubezpieczenia, usługi telekomunikacyjne, leasing a także domena internetowa czy hosting. Ważne jest również to, że dostawca usług musi zgodzić się na cesję.

Następną bardzo ważną rzeczą jest darowizna. W ramach darowizny możemy przekazać majątek naszej firmy – lub też jego część osobie, która zarejestrowana jest lub zarejestruje się w systemie CEIDG sami jednak zamykamy działalność naszego przedsiębiorstwa.

Zobacz też: https://www.leaderservice.pl/w-jaki-sposob-zamknac-dzialalnosc-gospodarcza/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here