10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Chromebooku

Chromebook to urządzenie, które łączy w sobie wygodę użytkowania, kompatybilne rozmiary oraz przystępną cenę. Nie jest to typowy laptop do prac biurowych czy obsługi multimediów. Co zatem wyróżnia Chromebook? Co warto o nim wiedzieć?

1. Przystępna cena

Główną zaletą Chromebooka jest przystępna cena urządzenia. Podstawowe modele kosztują ok. 1000 – 1500 złotych. Biorąc pod uwagę szereg pozytywnych cech oraz ogromną funkcjonalność tego sprzętu – jest to naprawdę niewielki koszt. Chromebooki są tańsze od tradycyjnych laptopów.

2. Długi czas pracy na baterii

Z pewnością będzie to zaskoczenie dla wielu użytkowników – Chromebook może pracować bez dostępu do energii elektrycznej nawet przez 6 – 12 godzin. To czyni go urządzeniem mobilnym, które można mieć przy sobie podczas pracy poza biurem czy w podróży. Niestraszne są mu także przerwy w dostawie prądu.

3. Kompatybilność z niektórymi aplikacjami na Androida

Chromebook umożliwia pracę na niektórych aplikacjach dedykowanych systemowi operacyjnemu Android. To z pewnością dodatkowo wpływa na jego funkcjonalność.

4. Wbudowane złącza

Zazwyczaj Chromebooki mają dysk o pojemności 16 – 64 GB. Zwiększenie pamięci możliwe jest m.in. poprzez podpięcie do urządzenia zewnętrznego dysku, pendrive czy karty SD / microSD. Ten swoistego typu laptop może być wyposażony w szereg złączy, np. USB, HDMI oraz czytnika kart SD / microSD, a także w moduły łączności bezprzewodowej Bluetooth i Wi-Fi.

5. Kompatybilny rozmiar

Chromebooki wyróżniają się smukłą, niewielką oraz lekką konstrukcją. Waga tego typu laptopów nie przekracza 1,5 kg. Chromebook można mieć zawsze przy sobie bez obaw o nadmierne obciążenie torby, teczki czy plecaka. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, od klasycznej R13 po większe R15. Wybór należy już tylko do użytkownika.

6. Szybki start systemu

Jedną z niedocenianych zalet Chromebooków jest także szybki start systemu. Już po kilku sekundach laptop jest gotowy do pracy. Ma to szczególne znaczenie, gdy chcemy szybko wprowadzić zmiany do dokumentów czy zapisać jakąś ważną notatkę.

7. Płynna i stabilna praca

Bez względu na model Chromebooka jego podzespoły zostają dobrane tak, aby zapewnić płynną i stabilną pracę. Są to wydajne komponenty, które sprawiają, że praca na laptopie to przyjemność. W tle nie pracuje kilka innych aplikacji, ze względu na oparcie systemu o dedykowane rozwiązanie jakim jest Chrome OS.

8. Dedykowany system operacyjny

System operacyjny Google Chrome OS do złudzenia przypomina przeglądarkę internetową. To czyni go intuicyjnym w obsłudze oraz przyjaznym dla użytkowników. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoliło na uzyskanie urządzenia energooszczędnego i wydajnego. Przekłada się to nie tylko na dłuższy czas pracy na baterii, ale także płynność działania. Google Chrome OS to system, który zapewnia szybki dostęp m.in. do zainstalowanych aplikacji, Dokumentów Google, Sklepu Google Play, chmury danych Google Drive oraz skrzynki pocztowej Gmail.

9. Łatwość przywrócenia ustawień fabrycznych

Przywrócenie ustawień fabrycznych Chromebooka – o ile zajdzie taka potrzeba – będzie trwało maksymalnie kilkadziesiąt sekund. Po chwili laptop będzie gotowy do pracy, a nam pozostanie jedynie zalogować się na swoje konto Google. Użytkownik ma również możliwość włączenia lub wyłączenia funkcji synchronizacji danych. W ten sposób bardzo szybko przygotujemy Chromebooka dla nowego pracownika, a gdy Twój znajomy chciałby z niego skorzystać, wystarczy że uruchomisz tryb GOŚĆ lub po prostu się wylogujesz.

10. Skróty klawiszowe

Skróty klawiszowe to potencjał, który rzadko jest wykorzystywany. Tak naprawdę może to realnie wpłynąć na komfort i efektywność pracy. Istnieje pełna lista skrótów klawiszowych, które mogą być wykorzystywane podczas pracy na Chromebooku. Dodatkowo użytkownik ma możliwość dostosowania klawiszy specjalnych i klawisza Caps Lock do własnych preferencji.

Przykładowe skróty klawiszowe:

Zrób zrzut ekranu: naciśnij Ctrl + screenshot_1-(1) (lub Ctrl + F5)
Zrób zrzut części ekranu: naciśnij Shift + Ctrl + screenshot_1-(1) (lub Shift + Ctrl + F5), a potem kliknij i przeciągnij
Zrób zrzut ekranu (na tabletach): naciśnij przycisk zasilania + przycisk zmniejszenia głośności
Włącz lub wyłącz Caps Lock: naciśnij Szukaj screenshot_2 + Alt
Zablokuj ekran: naciśnij Szukaj screenshot_2 + L
Wyloguj się z konta Google: naciśnij Shift + Ctrl + Q (dwa razy)
Pokaż wszystkie skróty klawiszowe: naciśnij Ctrl + Alt + /

Jeśli szukasz idealnego Chromebooka dla siebie, to zapraszamy do skorzystania z oferty w polskim sklepie Chrome.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here