najem okazjonalny

Najem okazjonalny to jedna z możliwości wynajmowania nieruchomości, która znacznie bardziej zabezpiecza właściciela posiadłości, niż lokatora. W przypadku tej formy najmu eksmisja kłopotliwego najemcy jest dużo prostsza. Tutaj bez żadnych ograniczeń wynajmujący może przenieść swoich lokatorów do mieszkań zastępczych. Bez znaczenia, czy to kobieta w ciąży, czy z dwójką dzieci.

Warunki najmu okazjonalnego

By najem okazjonalny był możliwy, zarówno właściciel jak i najemca muszą podpisać umowę o najem nieruchomości. Bardzo ważne, żeby była ona sporządzona w dwóch takich samych egzemplarzach i była zatytułowana „umowa najmu okazjonalnego”. Powinny się w niej również znajdować informacje, odnośnie egzekucji komorniczej.

Umowa o najem okazjonalny musi zostać zawarta na czas określony, ale nie dłuższy niż 10 lat. Jeżeli doszłoby do sytuacji, że lokator utraci możliwość zamieszkania we wskazanym przez wynajmującego lokalu zastępczym, w przypadku eksmisji ma 3 tygodnie na wskazanie innego miejsca.

Podpisanie umowy najmu okazjonalnego, to nie wszystkie formalności. Kolejnym krokiem jest udanie się przez najemce do notariusza i złożenie oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji komorniczej, jeżeli byłaby taka konieczność. Lokator ma również obowiązek okazania notariuszowi poświadczenia, że w razie egzekucji ma możliwość przeniesienia się innego mieszkania. Koszt usługi notarialnej pokrywa oczywiście najemca.

Przeczytaj też: http://www.odpowiedzialne-inwestowanie.pl/jak-przygotowac-sie-do-kontroli-z-zus/

Jakie są wady i zalety najmu okazjonalnego?

Właściciele nieruchomości bardzo lubią tą formę najmu, ponieważ nie mają problemu w razie, gdyby lokator był problematyczny. Zalegał z zapłatą czynszu, wywoływał szkody w mieszkaniu czy naruszał warunki umowy. Gdy lokator nie chce opuścić lokalu, właściciel mieszkania może podjąć pewne kroki prawne, takie jak:

  • wręczenie lokatorowi wezwania do opuszczenia i zwolnienia nieruchomości w ciągu 7 dni,
  • w przypadku, gdy lokator nie zastosuje się do powyższego, właściciel mieszkania może zwrócić się do sądu o wykonanie aktu notarialnego, który będzie zawierał oświadczenie lokatora, o dobrowolnym poddaniu się egzekucji komorniczej.

Źródło: https://przyciagnijsukcesy.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here