Dostęp do Internetu nie jest już niczym nadzwyczajnym, ale jego szybkość nie zawsze spełnia oczekiwania odbiorców. Zdarza się, że wina leży po stronie dostawcy, ale z niektórymi czynnikami odpowiedzialnymi za spowolnienie łącza można sobie poradzić samodzielnie. Co wpływa na słabsze działanie internetu? Jak zwiększyć jego prędkość?

Sprzęt nieadekwatny do prędkości łącza

Aby internet sprawnie funkcjonował  w pełni swoich możliwości, należy zwrócić uwagę na modem, jakim dysponujemy. Stare modele modemów lub kupowane na własną rękę nie zawsze mają właściwe parametry, żeby obsługiwać łącze o dużej prędkości. Dysponowanie nieodpowiednim urządzeniem powoduje, że nie jest wykorzystywany maksymalny potencjał internetu. Jest to sytuacja rzadko spotykana, ponieważ aktualnie dostawcy dbają o dostarczenie klientom własnych modemów dostosowanych do potrzeb. Niemniej jednak stanowi to wskazówkę dla osób, które lubią dokonywać różnych zmian na własną rękę.

Pewność internetu stacjonarnego

Internet stacjonarny jest bardziej niezawodny i szybszy niż mobilny, dlatego jeśli zawodzi warto zastanowić się nad jego zamianą na przewodowy. Zanim to zrobimy warto sprawdzić, jak działa łącze, gdy ustawimy router w innym miejscu. Przy wykorzystaniu Wi-Fi czasem problem stanowi gruba ściana, która nie przepuszcza sygnału, a niekiedy sterowniki urządzenia wymagają aktualizacji.

Uwaga na kable!

Chociaż internet przewodowy charakteryzuje się znacznie mniejszą zawodnością, zdarza się, że przesył danych zostaje spowolniony z powodu problemów z okablowaniem. Należy zadbać, aby kabel był możliwie najkrótszy i przebiegał przez miejsca, które nie stwarzają dla niego zagrożenia. Zginanie go lub przycięcie drzwiami zaburza prawidłowość sygnału i może prowadzić do trwałego uszkodzenia. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, konieczna jest jego wymiana.

Ustawienia Windowsa – dlaczego mają znaczenie?

System Windows ściąga automatycznie aktualizacje, co powoduje, że zmniejsza możliwości łącza nawet o 20%. Można to jednak zmienić, wpływając na ustawienia. Należy kliknąć „Start”, a następnie „Uruchom” i w wyświetlającym się oknie wpisać: gpedit.msc. Wejść w „Konfiguracja komputera”, przejść kolejno do: „Szablony administracyjne”, „Sieć” i „Harmonogram pakietów Qos”. W oknie „Zasady Grupy” odszukać „Ogranicz rezerwowalną przepustowość”, kliknąć „Włączone” i określić nowy limit przepustowości dla aktualizacji.

Nadgorliwość programu antywirusowego

Zdarza się, że program antywirusowy znacząco spowalnia internet, ponieważ blokuje funkcje, których nie powinien wyłączać. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zmiana programu.

Jak sprawdzić prędkość łącza?

W umowach z dostawcami internetu najczęściej są określane górne granice jego prędkości, które wcale nie muszą być osiągane. Zdarza się, że szybkość łącza wynosi 30-50% podanej wartości. W celu sprawdzenia faktycznej prędkości warto wykonać speedtest. Możliwość przeprowadzenia testu zapewnia nam: http://www.speedtest.inea.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here