Przelewy online, czy są faktycznie takie bezpieczne i wygodne

Robienie zakupów w internecie jest już normą. Z takiej formy kupowania korzystają zarówno osoby młode, jak i starsze. Nieodłącznym ich etapem są płatności online, które coraz bardziej wypierają gotówkę, a nawet tradycyjne przelewy. Czy jednak jest się czego obawiać? Czy dokonywania transakcji mobilnych jest tak bezpieczne, jak przekonują o tym banki oraz pośrednicy? Sprawdźmy, przed jakimi dylematami staje konsument w XXI wieku!

  1. Płatności online – chwilowa moda, czy nowy sposób płacenia?
  2. Wystarczy tylko telefon, czyli jak działają przelewy online?
  3. Czy płatności mobilne są bezpieczne?
  4. Kiedy skorzystać z przelewów online?

Płatności online – chwilowa moda, czy nowy sposób płacenia?

Wróćmy do czasów, kiedy zostały wprowadzone pierwsze karty kredytowe, które umożliwiały zapłacenie za zakupy w sklepie, kiedy nie posiadaliśmy fizycznej gotówki. Wiele osób uznało wtedy, że to tylko chwilowy trend, ciekawostka, która nie będzie trwała długo. Jednakże pomimo początkowych obaw oraz powstaniu wielu mitów, płatności kartą przeszły do porządku dziennego.

Wystarczy spojrzeć na statystyki. W coraz większej ilości krajów przelewy natychmiastowe oraz bankowość wirtualna jest bardziej popularna aniżeli tradycyjna forma płatności. Przykładem może być Norwegia, o której już od kilku lat mówi się, że może być pierwszym krajem bezgotówkowym.

Jak jest jednak w Polsce? Jak się okazuje, coraz więcej Polaków korzysta z płatności kartą, jak też z płatności online. Obecnie każdy bank oferuje mobilne aplikacje oraz dedykowane programy, które umożliwiają zapłacenie za zakupy bez posiadania ze sobą portfela. Być może niebawem płatności mobilne całkowicie wyprą tradycyjną gotówkę.

Wystarczy tylko telefon, czyli jak działają przelewy online?

Czy zdarzyło Wam się czekać bardzo długo na potwierdzenie płatności w sklepie internetowym? Księgowanie opłat może zająć niekiedy dłużej niż dobę, co znacznie przedłuża nasz czas oczekiwania na zamówiony produkt.

Proces ten znacznie przyśpieszają przelewy natychmiastowe. Obecnie praktycznie każdy sklep internetowy korzysta z pośrednika, umożliwiającego zapłacenie za zamówienie w kilka sekund. Obie strony natychmiast odnotowują, że transakcja zakończyła się pomyślnie. Dzięki temu sklep może od razu przystąpić do realizacji zamówienia, nie czekając na zaksięgowanie się kwoty na swoim rachunku bankowym.

Żeby wykonać tego rodzaju przelew natychmiastowy, nie potrzebujemy nic innego jak telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją banku. Po wybraniu danego kanału płatności otrzymamy na telefonie informację i prośbę o weryfikację takiego przelewu. Po wpisaniu kodu PIN i autoryzacji sklep odnotowuje tego rodzaju płatność i wie, że może rozpocząć realizację zamówienia.

Czy płatności mobilne są bezpieczne?

Wiele osób obawia się, czy płatności mobilne świadczą swoje usługi na wystarczającym poziomie bezpieczeństwa. W końcu w 2020 roku świadomość na temat cyberprzestępczości jest bardzo wysoka. Warto zachować ostrożność, ale nie ma podstaw do obaw. Płatności online są bezpiecznym środkiem płatniczym w internecie.

Kiedy korzystamy z największych kanałów, takich jak Blik czy Cashbill – nie musimy obawiać się, że czyha na nas niebezpieczeństwo. Tak duże systemy dokładają największych starań, które ochronią nas przed wyłudzeniem danych, czy też wykradzeniem pieniędzy z naszego konta.

Oczywiście zachowanie czujności jest zawsze wskazane, niezależnie od wybranej platformy. Dlatego, zanim wykonamy przelew mobilny, sprawdźmy, czy strona na której się znajdujemy, faktycznie należy do danego pośrednika. W tym celu wystarczy spojrzeć na adres URL oraz na to, czy obok niego znajduje się kłódka. Jej symbol oznacza, że strona posiada certyfikat SSL, który ochrania przed atakami i wyłudzeniem naszych danych.

Zatem jedynym niebezpieczeństwem jakie może na nas czekać jest podszywanie się pod wybrane platformy. Ale wystarczą dwie sekundy, aby przekonać się, że strona na którą przeszliśmy, jest autentyczna i bezpieczna.

Kiedy skorzystać z przelewów online?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – zawsze! Jak już wykazaliśmy, przelewy natychmiastowe cechują się dużym poziom bezpieczeństwa oraz umożliwiają błyskawiczne zapłacenie za zamówiony towar bądź usługę.

Przelewy tego rodzaju są wspierane przez praktycznie wszystkie banki, w których Polacy mają swoje rachunki. Nie potrzebujemy niczego więcej, aniżeli swojego telefonu w celu autoryzacji takiej transakcji, co znacznie przyśpiesza rozpoczęcie realizacji zamówienia. Warto więc skorzystać z takiej opcji, kiedy zależy nam na czasie i chcemy otrzymać towar jak najszybciej.

Z płatności online korzysta coraz więcej Polaków. Niezależnie od tego, czy jesteśmy osobą prywatną, czy też prowadzimy swoją firmę, przelewy natychmiastowe w znaczny sposób ułatwią nasze zakupu w internecie, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa.

Szeroki wybór kanałów oraz pełne wsparcie infrastruktury bankowej to kolejny argument za skorzystaniem płatności mobilnych. Wybierzmy zatem zaufanego, dużego pośrednika w płatnościach i płaćmy online szybko oraz wygodnie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here